Risk Sevmeyenler İçin: Sermayesiz Para Kazanmanın Yolları

Sermayesiz Kurulabilecek İşler

Hepimiz bir iş kurmayı hayal ediyor, kendi işimizin patronu olmak istiyoruz. Kimimiz sermayemiz sayesinde bu işi yapabiliyor olsak da kimimizin sermaye yetersizliği sebebiyle girişimde bulunamıyoruz. Bu yazımızda sizlere sermaye gerektirmeden kazanç sağlayabileceğiniz hatta büyük firma haline gelebileceğiniz bazı işlerden bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz işlerde sermaye; zaman ve emek olacaktır. Unutmayın paradan daha önemli ve geri getirilemeyecek sermaye zamandır. Aslında hepimiz sermaye sahibiyiz önemli olan sermayemizi doğru yönde kullanabiliyor olmaktır.

 

Eğitmen Olmak: Uzman olduğunuz alanda insanlara eğitim vermek hatta ilerleyen zamanda bir eğitim şirketi kurmanız mümkün. Profesyonel olduğunuzu düşündüğünüz ve gerçekten ilgi çekici konularda vereceğiniz eğitimler size ciddi kazançlar getirecektir.

Evde Ders: Matematik, Türkçe, Tarih… hangi alanda iyiydiniz? Gerçekten iyi olduğunuz hatta ben bu dersin ustasıyım dediğiniz bir ders mi var? O halde size ihtiyacı olan öğrencilerde vardır. Öğrencilere evde ders vererek gelir elde etmeniz mümkündür.

Danışmanlık: Şuanda danışmanlık firmaların birçoğu kendi alanlarında profesyonel olduğu konularda danışmanlık sağlayan kişiler tarafından kurulmuştur. Hangi alanda iyiyseniz o alanda şahıslara ve firmalara hizmet verebilirsiniz. Neden ileride çok iyi bir danışmanlık firmasına destek veriyor olmayasınız?

Çevirmenlik: Üniversite döneminde tanıştığım arkadaşımın şuanda 4 kişilik küçük bir ekibi var. Zaten üniversite zamanında da freelance olarak çevirmenlik işi yapıyorlardı. Dizi siteleri için, film siteleri içinde çevirmenlik yaparak çok iyi kazançlar elde ediyorlar.

Fotoğrafçılık: Bir ofis ortamı oluşturarak oluşturabileceğiniz fotoğrafçılık işi de yapılabilecek sermayesiz işlerdendir. Düğün, nişan, kına gecesi ve dış çekim hatta e-ticaret sitelerine ürün çekimi bile yapabilirsiniz. Bu işte sermaye olarak elinizdeki ekipmanları kullanabilirsiniz.

Tamirci: Sermayeniz tamamen emek, tecrübe, bilgiye dayalıdır. Evden bile tanıdıklarınız için yapabileceğiniz bir iştir tamircilik. Beyaz eşya, teknolojik ürünlerin tamirinden anlıyorsanız bu iş tam size göre. Ufak, butik bir tamirci dükkanı hiçte fena bir fikir değil.

Kışlık: Kışlık menemen, patlıcan vb. hazırlıklar yapar annelerimiz, ablalarımız. Yazın bulunması zor olabilecek ürünler için yapılır genellikle bu işlem. Yapamayanlar ya da yapmaya vakti olmayanlar genellikle dışarıdan almak zorunda kalmaktadırlar. Burada devreye siz gireceksiniz ve sadece kişiye özel, kişinin istekleri doğrultusunda hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

Organizasyon: Kendimde zamanında bu işle uğraştım. Bu iş yorucu ama bir o kadarda zevkli bir iştir. Düğün, nişan, kın agecesi gibi güzel günlerin organizasyonunu sağlayarak çok iyi gelirler elde edebilirsiniz. Üstelik böyle bir mutluluğun parçası olmak ayrı bir zevk vermektedir insana.

Web Sitesi Tasarımı: İnternet sitesi tasarlayarak ya da hazır sistemlerden faydalanarak firmalara, kişilere web sitesi hazırlayıp satabilirsiniz. Web sitesi tasarımı işinin en güzel yönü al-sat ile gerçekleştirebileceğiniz bir iştir. Hazır bir tasarımı alıp düzenledikten sonra satabilirsiniz.

Kişisel Ürün: Kişisel ürün satışı gerçekleştirerek ilk işinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu işe sermayesiz demek biraz yanlış olur ama çok düşük bir ücrete alacağınız baskı makinesi sayesinde kupa, yastık, tişört, saat vb. kişiye özel baskılar yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

2.El Kitap Al-Sat: Eskiden yapılan ancak günümüzde pek bulunamayan bir iş. Genellikle üniversite çevresinde olur ve gerçekten üniversite öğrencileri tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Eğer aranızda ikinci el kitap satışı yapacak olan ve elinde dergi olan varsa affetmem alırım 🙂

Gördüğünüz gibi birkaçı hariç sermayesiz yapabileceğiniz çok fazla iş var. Üstelik bu işlerin birçoğunun geleceği parlak ve kazanç sağlayabilecek işlerdir. Sizlere naçizane tavsiyemiz ilgi duyduğunuz ya da bilgi sahibi olduğunuz alanda hizmet sağlamanızdır. Umarım iyi yerlere gelir, buraya yorumlarınızla doldurursunuz 🙂

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir