E-Ticaret İle Para Kazanmak: İşin Sırrı

E-Ticaret ile Para Kazanma

İnternet üzerinden alış-veriş yapmak artık eskisinden de popüler bir durumda. İnsanlar giyim, aksesuar vb. Ürünlerin dışında market alış verişlerini de online olarak yapıyorlar. Bundan 10 yıl öncesinde deterjanı internet üzerinden alacağınızı söyleseydiler cevabınız ne olurdu? Şuan e-ticaret sektörünün gelişmesiyle artık bu mümkün. İnternet üzerinden gıda ürünlerini tedarik edebiliyor kapınıza kadar getirtebiliyorsunuz. Kuru bakliyat, meyve, sebze, temizlik ürünleri ve kişisel ürünler bir tık kadar yakınımızda. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de çok büyük E-ticaret firmalarının bulunması her ne kadarda bu işe girmemiz için gözümüzü korkutsa da butik E-ticaret siteleri de son derece ilgi çekicidir. İlgi çekici, ilginç ya da eşi benzeri olmayan ürünleri satmaya başladığınızda kargo ve fiyat konusunda benzeriniz yoksa çok kısa sürede ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

 

E-Ticaret Maliyeti

E-ticaret maliyeti değişkenlik göstermektedir. Yani paket özelliklerine ve tasarım özelliklerine bağlı olarak ilk kurulum masrafınız ortaya çıkacaktır. İlk başlarda aracı kurumlar vasıtasıyla fatura keseceğinizi varsayarak ve standart bir E-ticaret sitesi açacağınızı var sayarsak ortalama 500 – 600 TL bir masraf çıkacaktır ortaya. Sitenizin kolay olması, aranılan ürünlere kolay ulaşılabiliyor olması ve hızlı kargo seçeneği sunuyor olmanız sizi diğer firmalardan ayıracaktır. Site içeriğinizi sizin dolduracağınızı varsayarak 500 – 600 TL maliyetten bahsettik ancak içeriği bir editöre yaptıracaksanız bu maliyetin üzerine 100 – 150 TL daha eklemeniz gerekir.

 

Nasıl Satış Yapılır?

Öncelikle hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Hatta eğer yapabiliyorsanız piyasada az bulunan ama çok talep edilen ürünler bulmaya çalışın. Yani İnternet sitenize girenler diğer sitelerde görmediği ürünleri sizde görürse bu onların ilgisini çekecek ve diğer sayfaları da gezecektir. Unutmayın gezdikleri her sayfa sizin için satışa daha fazla yaklaşmanız demektir. Ürünleriniz ile hedef kitlenizi ortaya çıkartmak çok kolay. Örneğin tesettür giyim üzerine bir E-ticaret sitesi açtıysanız dini instagram veya facebook sayfalarına reklam verebilirsiniz. Sonuç olarak sizin hedefiniz muhafazakar insanlar olacağı için bu tarz profiller sayesinde ulaşmanız daha basit olacaktır. Direk profillere reklam vermek yerine facebook ya da instagramda sponsorlu reklamda verebilirsiniz. Sponsorlu reklam verirken hedef kitlenizi elle girerek ayarlayabiliyorsunuz. Reklamların hangi yaş aralığına gözükmesini istediğinizi, hangi bölgede gözükmesini istediğinizi hatta cinsiyet bile belirtebilirsiniz. Önemli olan ürünlerinizin hitap ettiği kesimi iyi analiz edebiliyor olmanızdır.

 

Firma Olmak Gerekli mi?

İlk başlarda firma olmanız gerekmez. Aracı firmalar kullanarak, yasal yöntemlerle aracı firmaların belirli komisyon karşılığında kesmiş oldukları faturalarla işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Bu tarz aracı firmalar tamamen yasal işleyiş göstermektedir. Ödeme yöntemi konusunda ise firma olmadan, bireysel olarak Shopier isimli firmaya sanal pos başvurusu yapabilirsiniz. Yine bu sistemde yasal olarak işlemektedir ve firma olmadan kredi kartıyla nakit veya taksitli olarak ödeme almanızı sağlamaktadır.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir