Düşük Bütçeli İş Fikri: Kişiye Özel Baskılı Ürün Satışı

Düşük Bütçeli İş Fikri: Kişiye Özel Baskılı Ürün Satışı

Son zamanlarda kişiye özel ürünlere karşı ilgi artmış durumda. İnsanlar artık bardaklarının, tişörtlerinin, telefon kaplarının kendine özel olmasını hatta kendi yaptığı tasarımların yer almasını istemektedir. Bence dünyanın en zor işi hediye bulabilmektir. Sevdiklerinize hediye almak ciddi anlamda araştırma ve seçicilik isteyen bir durum. Bu tarz zorluklar yaşayanların genellikle başvurduğu çözüm kişiye özel ürünlerdir. İnsanları kişiye özel ürün almaya teşvik eden bir diğer durum bu tarz ürünlerin daha ilgi çekici ve farklı olmasıdır. Maliyeti az olan bu sektörde kazanç oranı gayet tatmin edecek düzeydedir.

Bu isteklere karşı yeni bir iş fikri ortaya çıkmış oluyor. Bu yazımızı okuduktan sonra belki de kendi işinizin patronu olma şansını yakalamış olacaksınız.

 

Sermaye Ortalama Ne Kadardır?

Bu işin sermayesi diğer işlere göre daha az. Aslında alacağınız makinaların kalitesine, markasına ve dövizin o zamanki durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama kalite ve ortalama fiyat üzerinden sizleri fikir sahibi yapabilmek adına araştırmalarımı aktaracağım. Ancak bu yazıyı yazdığım zaman ile okuduğunuz zaman arasında fark olacağı için fiyatlarda da ortalama değişiklikler gözükebilecektir.

Sıfır Ürün; Kişiye özel kupa baskı makinası fiyatı: 600 TL
Transfer Baskı Makinası: 2100 TL

2.El Ürün; Kişiye özel kupa baskı makinası fiyatı: 200-400 TL arası.
Transfer Baskı Makinası: 1500-2000 TL arası.

Transfer baskı makinası birçok baskı işiniz için işe yarayacak bir makinadır. Baskı gerçekleştirilebilir ürünler olması şartıyla; tişört, porselen, seramik, cam, ahşap ve metal ürünlerin üzerine baskı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aslında tek bir makine ile birçok işiniz görülmüş olacak. Gördüğünüz gibi düşük maliyetlere bu işi kurma imkânınız bulunmaktadır. Aslında daha detaylı araştırmalar sağlarsanız eminim ki daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bence bu işe yeni başlayacaksanız ikinci el ürünlerle başlayabilirsiniz. Gelir elde ettikçe makinelerinizi yenileyerek geliştirebilirsiniz.

 

Ne Tarz Ürünler Satılabilir?

  • Kişiye özel kupa bardağı.
  • Kişiye özel tişört.
  • Kişiye özel kalem.
  • Kişiye özel duvar saati.
  • Kişiye özel yastık.
  • Kişiye özel bardak.

Bu ürünler piyasada talep gören sabit ürünlerdir. Siz baskıya uygun farklı ürün fikirleri geliştirebilirseniz onlarla ilgili çalışmalarda gerçekleştirebilirsiniz.

 

Nasıl Satış Yapabilirim?

Satış sağlayabilmek aslında birazda beceriklilik isteyen bir durumdur. Herkesin kendine has pazarlama taktikleri bulunmakta. Ben sizlere genel olarak yapılan ya da benim akıma gelen satış taktiklerinden bahsedeceğim. Bu satış tekniklerini uyguladığınızda eminim ki işinize yarayacaktır. İlk yapmanız gereken sosyal medya profillerini oluşturmak olmalıdır. İnstagram, twitter, facebook profillerini oluşturarak ürünlerinizi bu profillerde paylaşmaya başlayın. Daha sonrasında kendi kişisel hesaplarınızdan etrafınızdaki insanlara bu tarz işler yapmaya başladığınızdan bahsedin. Unutmayın ki ilk müşterileri kitleniz çevrenizdir. Etrafınızdaki insanlara satış yapmaya başladıktan sonra bu satışlardan elde ettiğiniz kazançları hemen harcamak için heveslenmeyin J Onlar sizin sermayeniz…

Bundan sonraki süreç sosyal medya reklamlarıyla ilerleyecektir. Facebook veya İnstagram üzerinden vereceğiniz etkili reklamlar ile müşteri kitlenizi artırıp satışa başlayabilirsiniz. Benim tavsiyem ilk etapta çok fazla kâr elde etmek yerine daha az kâr oranlarıyla satış yapıp insanların ayağını alıştırmaya çalışmanızdır. Müşterilerinizin devamlılık kazanması ve sizden duydukları memnuniyeti etraflarında paylaşmaları çok önemlidir. Unutmayın; müşteri, müşteriyi doğurur.

Benim en etkili bulduğum bir diğer yöntem ise ilanlardır. Uygun fiyata bastırdığınız afişleri etrafınızdaki fotoğrafçıların, kırtasiyelerin camına yapıştırıp onlara da kâr payı verip satışı arttırmanız mümkündür. İlan yapıştırdığınız yerlere kâr payı verirseniz satış için çaba gösterecek hatta sizi önerecektir. Bunlar benim düşündüğüm ve uygun bulduğum satış yöntemleridir. Siz kendi pazarlama yöntemlerini geliştirebilir o yönde ilerleyebilirsiniz.

Ufak bir öneri;

Okul çevresinde bulunan kırtasiyelere, çocukların çok fazla ilgi duyduğu çizgi film ya da dizi/film karakterlerinin baskısının olduğu kupa bardakları basıp bırakın. Çok fazla olmasına gerek yok 2-3 ürün bırakmanız yeterli olacaktır. Önemli olan baskınızın çocuklar tarafından ilgi görebilecek bir baskı olmasıdır. Bunun için çevrenizdeki çocuklu ailelerin fikrini alabilirsiniz.

 

Ne Kadar Kazanırım?

Aslında bu sorunun cevabı değişkenlik gösteriyor. Toptan olarak aldığınız baskısız ürünlerin fiyatları, aldığınız yerlerdeki fiyat farklı vb. faktörler doğrudan maliyetinizi etkiliyor. Ben yine sadece Google üzerinden arama yapıp ulaşabileceğiniz ürünler üzerinden ilerleyeceğim.

50 adet baskısız kupa bardağı 150 TL’dir. Piyasada baskılı kupa bardağı ortalama 25 TL’den satılmaktadır. Baskı için mürekkep ve aktarım kağıdını da maliyete eklediğimizde 1 kupa bardağının maliyeti ortalama 5, 6 TL’dir. Her bardakta tahmini kazanç 15-20 TL arası değişiklik göstermektedir. Ben sadece kupa bardağı üzerinden size örnekleme sağlamış bulunmaktayım. Diğer ürünlerde de tahmini olarak maliyetler aynı durumda. Eğer gerçek anlamda bir ivme yakalar ve işinizi kaliteli yapıp satış sağlarsanız aylık 10.000 TL’yi bulan kazançlara ulaşabilirsiniz. Piyasada orta çapta iş yapan firmaların ortalama kazançları bu yönde.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir