Az Sermaye İle Ne İş Yapabilirim?

Az Sermaye İle Kurulabilecek İşler

Kimi işler maddi olarak kimi işler beden ve yetenekle kurulabilir. Aslında emek ve yetenekte bir sermayedir. İş kurmaya hazırsanız ve hizmet vereceğiniz sektör hakkında bilgi sahibiyseniz siz bir girişimci adayısınız. Bu yazımızda sizlere düşük sermaye bütçesi ile kurabileceğiniz, yapabileceğiniz işler hakkında bilgi vereceğiz. Eğer girişimci ruha sahipseniz ve kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız bu rehberden yararlanabilirsiniz. Ancak bu rehberde yatırım fikri değil iş fikri verilmektedir. Kurduğunuz işlerde yaşayacağınız negatif durumlardan sitemiz sorumlu değildir.

 

Dış Çekim & Düğün Fotoğrafçılığı

Son zamanların en moda işi bu diyebiliriz. Artık dış çekim diye bir trend var ve yeni evlenen herkes muhakkak dış çekim yaptırıyor. Türkiye’de her yıl 500.000+ üzerinde düğün yapılıyor ve bunun yarısından çoğu İstanbul gibi büyük şehirlere dağılmaktadır. Büyük şehirde olmak sizler için avantajlı olacaktır muhakkak ama küçük yerlerde de eğer bu sektöre hizmet veren sayısı az ise şansınız daha fazla. Ortalama 10.000 lira gibi bir sermaye ile bu işe girebilirsiniz. Fotoğraf makinesi, ışık gibi malzemeleri rahatlıkla alabilirsiniz. Bir dış çekim hizmeti şuanda ortalama 1.200 – 2.500 lira arasında gerçekleştirilmektedir. Bu hesaba göre ortalama 10 dış çekimi işi aldığınızda tüm sermayenizi geri kazanmış olacaksınız. Düğün çekimi kısmı biraz daha farklı. Onun için biraz daha masraf yapıp taşınabilir fotoğraf baskı makinesi almanız gerekir. Gittiğiniz düğünlerde anlık olarak fotoğrafları basıp düğüne gelen misafirlere satabilirsiniz. Baskı kısmı biraz daha ileri bir boyut olacağı için önce dış çekimle başlayıp baskı işi için sermaye biriktirebilirsiniz.

 

Pilav Arabası İle Satış Yapmak

Benim için buradaki işler arasında en can alıcısı bu. Galiba bunun nedeni şuanda aç olmam. Ben pilav severim, birde sokakta tavuk ve pilav olunca yanına da ayran of… tamam tamam daha uzatıp canınızı çektirmek istemiyorum. Pilav satıcılığı biraz meşakkatli bir iş ama çok kazandıran bir iştir. Pilav araması, pişirme kazanı vs. derken ortalama 7-8 bin lira gibi bir sermayeye ihtiyacınız var. İyi bir yerde satış sağladığınızı düşünürsek ve öğlen saatinden akşam saatine kadar satışta yaptığınızı eklersek günlük 400 lira gibi bir kazanç mümkün olmaktadır. Bu tarz çalışma yapıp daha sonrasında 5, 6 adet pilav arabası alıp asgari ücretle eleman bile çalıştıranlar bulunmaktadır.

 

Fatura Ödeme Merkezi İşi

Fatura ödeme merkezi işi tamamen komisyonculuğa dayalı bir iş. Aslında teknolojinin gelişmesi ve mobil bankacılığın artmasıyla birlikte bu sektörün ortalama 10 yıllık bir ömrü kaldı diyebiliriz. Çünkü internet bankacılığı üzerinden fatura ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Fatura merkezi kurulum maliyeti ortalama 5.000 lira gibi bir tutardadır. Daha lüks bir yer olsun derseniz eğer maksimum 10.000 lira gibi bir maliyeti olacaktır. Fatura merkezinizde tüm fatura işlemlerini yapıyor olmanız gerekmektedir. Her faturada ortalama 1,5 – 2 lira arasında komisyon alıyor olacaksınız. Günde minimum 200 fatura ödediğinizi varsayarsak bu çok iyi bir kazanç elde etmenize sebep olacaktır. Fatura ödeme merkezlerini şubeleştiren birçok girişimci bulunmaktadır. Belki ilerde sizde şubeleri bulunan bir fatura merkezine sahip olursunuz.

 

E-Ticaret

Gelişen sektörün getirdiği en büyük nimetlerden birisi oturduğumuz yerden alış-veriş yapabiliyor olmamış. E-Ticaret sektörü o kadar gelişti ki artık market alış-verişlerini dahi internetten yapar hale geldik. Sizde düşük maliyetlere kuracağınız satış sitesi sayesinde çok iyi gelirler elde edebilirsiniz. Önemli olan sattığınız ürünlerin kaliteli olması ve kargoların sağlam, hızlı bir şekilde ulaşması kazancınıza kazanç katacaktır.

 

 

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir